WordPress Spam Yorumlardan Kurtulma Yöntemi

Bildiğiniz üzere WordPress gelişmiş açık kaynak kodlu, ücretsiz ve php tabanlı bir sistem. WordPress o kadar gelişmiş ki sadece blog sitelerine değil, kurumsal sistemler bile WordPress kullanıyor.

Sistemimizin yavaş yavaş google’da index almasından sonra spam bot yorumlarıyla uğraşmaya başlıyoruz. 10-20-30 değil binlerce yorumu tek tek temizlemesi bile eziyet.

WordPress kurulumuyla birlikte gelen akismet eklentisi sayesinde bu dertten %100 kurtulabiliriz.

NOT: akismet eklentisi ücretli görünse de ücretsizdir.

Öncelikle WordPress sisteminizde akismet eklentisi olmadığını düşünerek; Eklentiler > Yeni Ekle > Ara > akismet yazarak ilk sırada çıkan, “Geliştirici: Automattic” olan eklenti için Şimdi Kur diyerek WordPress sistemimize kuruyoruz. Eklentiler > Akismet > Etkinleştir diyerek eklentimizi etkinleştiriyoruz. “Neredeyse tamam – hesabınızı etkinleştirin ve istenmeyen sorunlara veda edin” mesajının hemen solundaki Akismet Hesabınızı Etkinleştirin sekmesine tıklıyoruz.

Karşımıza gelen sayfadan daha önce oluşturduğunuz akismet anahtar kodunuz mevcutsa, istediğiniz kadar sitede kullanabileceğiniz anahtar kodunu, “Zaten bir anahtarım var” sekmesine tıklayarak aktif edebilirsiniz. Daha önce hiç anahtar kodu oluşturmayanlar Yeni Bir Anahtar Oluştur linkine tıklıyoruz. Aşağıdaki sayfa karşımıza geliyor.

akismet1

Açılan sayfadan Get An Akismet Api Key linkine tıklayın.

Karşımıza wordpress.com hesap açma ile ilgili sayfa geliyor. WordPress.com hesabınız yoksa e-mail adresi – kullanıcı adı – şifre yazarak hesap oluşturuyoruz. Hesabı olanlar hemen üst bölümden “I already have a WordPress.com account!” linkine tıklayarak giriş yapıyor. Bizim hesabımız olduğu için giriş yapıyoruz.

Karşımıza gelen bölümden herhangi birisine giriş yapabiliriz. “Personal $0-$120/yr” üzerinden giriş yapıyorum. Karşıma gelen ekranın sağ bölümünden sekmeyi en sona getirerek 0’ı tercih ederek “CONTINUE” diyorum.

akismet2

Ve karşımıza gelen ekran’da “Congratulations, you are the owner of a shiny new Akismet API key:” keyimizi alabiliriz.

akismet3

WordPress sistemimizde Eklentiler > Yüklü Eklentiler > Akismet > Ayarlar > “Akismet API anahtarı” bölümüne akismet api keyimizi yazıyoruz.

“Ayarlar” bölümünden tercih ayarlarımızdan sonra WordPress Spam Yorumlardan tamamen kurtuluyoruz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.