Trustrank Nedir

İnternet sitelerinin SEO optimizasyonu yaparak arama sorgularında üst sıraya çıkma rekabetinin yükselmesiyle Google Pagerank’dan sonra Trustrank diye bir kavramı SEO dünyasının içerisinde bir bomba gibi bıraktı. Bu makalemde size Trustrank’ın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve gerçek trustrank bilgisine nasıl ulaşabileceğiniz konusunda bilgiler vereceğim.

Trustrank Nedir ?

İsminden anlaşılabileceği gibi ‘Trust’ – ‘rank’ Güven rütbesi yani sitenin güvenilirlik puanı/derecesidir. Google 2007 yılının ilk çeyreğinde algoritmasını Pagerank değeri üzerine kurarak arama sonuçlarını Pagerank değerine göre listelemekteydi. Pagerank değerinin arama sonuçlarını belirlemesindeki etkisi büyüktü diyebiliriz. Webmasterların Pagerank algoritmasını kaliteli – kalitesiz hatta binlerce backlink ile manipüle etmesi ile birlikte Google algoritmasında değişiklik yaptı ve Trustrank değerini sisteme dahil etti.

Trustrank Algoritması Nasıl Çalışır ?

Trustrank Nedir sorusuna cevap bulduysak, şimdi de Trustrank Algoritması Nasıl Çalışır sorumuza geçelim. Turstrank algoritması backlinkler üzerinden geliştirilmiş bir algoritmadır. Bu algoritma google editörleri 1. derecede güvenilir siteleri belirler. ve bu sitelere kök site denir. Kök sitelerden yapılan link çıkışlarına göre diğer internet sitelerine puan verilir. Bu puan güvenilirlik puanı yani Trustrank’dır. Hemen iyi bir örnekle anlatalım. Kök sitenin link puanı 10 üzerinden 10 iken kök siteden link alan sitenin başka bir siteye vereceği link puanı 9 olur ve Trustrank sistemi böyle çalışır.

Son güncellemeden sonra link sayısı az olan bir sitenin sıralamada üstlerde yer almasının en büyük nedeni Trustrank’dır. Link aldığı sitenin değerinin yüksek oluşudur. Link az ama kalitelidir.

Tabi ki Trustrank değeri sadece marka ve kalite sahibi olan sitelerden alınan backlinklere göre belirlenmez. Belirleyen faktörlerden en büyüğüdür. Sadece alınan link ile belirleniyor olsaydı, Pagerank algoritmasının önemini yitirmemiş olması gerekirdi, çünkü pagerank sistemi ile aynı mantıkta çalışıyor olurdu.

Sitenin kayıt tarihi ( yaşı ), kodlama sistemi, yazılım standartlarının durumu, kendi içerisindeki linkleme bilgisi gibi bir çok kriter Trustrank algoritması üzerinde etkili olduğu tahmin edilmektedir.

Google, Trustrank algoritmasının deneylerini paylaşmadığı için net olarak Trustrank değerimizi öğrenemiyoruz. Trustrank değeri konusunda hizmet veren sistemlere de inanıp – güvenmenizi tavsiye etmiyorum.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.