Şubat – Google Güncellemeleri

Şubat ayında yaşadığımız ani iniş veya ani çıkışları, Google tarihinde hiç yaşamamıştık. O kadar fazla algoritma deneme – yanılma yapılıyor ki artık bu değişiklikleri hissetmeye başladık. Google önceki algoritma denemelerinde bu kadar hissettirmiyordu, güncelleme anı anlıyorduk. Ama artık deneme – yanılmaları bile hisseder olduk. Şubat ayı içerisinde hissedilen Google toplu güncellemelerini yazıyorum, bunların dışında yaptığınız pozitif veya negatif durumlardan dolayı performansınızın etkilenmiş olabilme ihtimali yüksek. Benim yazacağım şubat dalgalanması benim kendi tahminlerimdir.

1 Şubat – 8 Şubat

13 günlük panda dalgalanması ve güncellemesine girmiş olma ihtimaliniz yüksek. Siteniz ilk 500’de yoksa sitenizi yeniden analiz etmenizi ve webmaster forumlarındaki panda güncelleme konularını incelemenizi öneririm.

Şubat - Google Güncellemeleri

9 Şubat – 18 Şubat

10 Şubat tarihinden itibaren Page Layout Algoritması adında bir güncelleme ile google sitenizin açıldığı andan itibaren header ( üst ) kısmında fazla reklam bulunan siteleri sıralamada ani ve yersiz bir düşüş yaşattı. Bu cezadan nasıl kurtulacağınızı digitalpoint forumlarında araştırma yaparak bulabilirsiniz.

Şubat - Google Güncellemeleri

19 Şubat – 24 Şubat

Google dönem dönem toplu manuel spam işaretlemesi yapıyor. Sitenizde doğal olmayan backlink tespiti yapılmış olabilir. Manuel olarak backlink spam işaretlemesi farklı, penguen farklı bir güncellemedir. Bu iki güncellemeyi birbirinden ayırmak gerek. Yapacağınız şey Webmaster Tools üzerinden Disavow links ve inceleme talebidir.

Şubat - Google Güncellemeleri

25 Şubat – 28 Şubat

Belirtilen tarihler arasında Google’da bir açık meydana geldi ve bazı siteler durup dururken kayboldu. 25 Şubatta kaybolan siteler 28 şubat tarihinde tekrar geri gelmeye başladılar. Özellikle film siteleri bu durumdan fazla etkilendi. Farklı sektörlerde de etkileşim yaşanmış olabilir. Google bu açık ile ilgili olarak “Bazı siteleri etkileyen geçici bir sorun oluştu, hata giderilmiştir” açıklamasını yaptı. Yani bu bir hataydı.

Şubat - Google Güncellemeleri

Benim 2014 Şubat ayı içerisinde yaptığım tespitler bunlar. Sizin de fark ettiğiniz durumları yorumlarınızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.