SEO Nedir?

SEO ingilizce olarak Search Engine Optimization başka bir deyişle Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.

SEO’nun temel hedefi arama motoru optimizasyonu başka bir deyişle arama motorlarında üst sıralarda listelenmektedir. Bu hedef, sitelerde yer alan bilgi, hizmet veya satışların daha fazla alakalı kitleye eriştirilmesini sağlamaktır.

SEO, sitelerin özgün yollarla erişemeyecekleri web popülerliğine, doğal görünen yollar kullanarak erişme sanatıdır. Bu web popülerliği beraberinde Google sıralama artışını da getirmektedir.

Seo Nasıl Yapılır ?

Seo bir nevi doğal bir popülerite sağlama sanatıdır. Bu popüleriteyi en doğal yollarla sağlayan uzmanlar ise en iyi seo uzmanı sayılırlar.

Popülarite kelimesini web dünyası için tanınmış olmak kelimesiyle dile getirebiliriz. Google da üst sıralarda listelenmek en iyi reklam türüdür. Ancak üst sıralarda listelenmek aslında reklam yapmakla olası olmaktadır. Kısaca sitenizi popüler hale getirmek için yaptığınız tüm tanıtım ve reklamların neticesi olarak siteniz üst sıralara yükselmektedir.

Google bir sitenin popüler olmaya başladığını, ziyaretçi sayısının düzenli artışından ve site ile ilgili yapılan link ve bilgilendirme paylaşımlarından anlamaktadır. Bu paylaşımların kanalları ve sayısı arttıkça popülarite daha doğal ve sağlam bir yapıya kavuşmaktadır.

Bir sitenin popülaritesi açıldığı andan itibaren dikkate alınarak gelişimi değerlendirilir ve arama motoru neticelerine direk yansıtılır.

Özgünlük seo çalışmalarındaki anahtar kelimedir. Google arama motorunda yükseltme mantığı doğal bir popülaritesine dayanmaktadır. Bu doğal popülarite anlayışı içerisinde yapay vaziyetler fark edilir ve dikkate alınmazlar. Bu yapay çalışmaların sayıca fazla olması dikkate alınmamasının yanı sıra negatif olarak dikkate alınır ve sıralamaya bu olumsuz yansır.

Özgün popülarite anlayışı içerisinde, yapılan paylaşım ve tüm seo çalışmaları site sahibinin bilgisi dışında yapılan çalışmalar olarak görülmelidir. Bu sayede kullanıcıların siteyi yararlı bularak çeşitli paylaşımlarda bulunduğu izlenimi doğmaktadır.

Sitedeki bir yazının forumlarda, sosyal medyalarda, imleme siteleri gibi seoya katkı sağlayan ortamlarda paylaşılması kullanıcı eliyle yapılıyormuş izlenimi taşımalı ve sitelerin kullanıcıya gerçek anlamda hizmet eden yararlı siteler olduğu olgusu oluşturulmalıdır.

Özgünlük algısının temelini oluşturan en önemli özellik çeşitliliktir. Tek elden yürütülen çalışmaların özgün görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, vakti , uygulama biçimi ve sayısı gibi kriterlerin çeşitlilik arz etmesi sitenin özgün ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.