PHP’de Mysql’e Veri Ekleme

PHP yazılım dilinde en çok kullanılan komutların başındadır insert into. Veritabanımıza veri eklemek için kullanırız. Bu komutu nasıl kullanacağınızı anlatacağım. Hemen bir örnekle komutu nasıl kullanacağınızı ve mantığını anlatıyım. Öncelikle veritabanımızda tablo oluşturuyoruz.

Tablo olarak “uyeler” adında “bilgiler” tablosunda “id” “isim” “soyisim” “yaş” “email” “şifre” olarak 6 sütun oluşturuyorum. ID bizim her üyeye farklı tanımladığımız, üyeyi tanımak için kullanacağımız numaradır.

mySQL veritabanında tablo ve sütun oluşturma konusunda bilginiz yoksa mySQL Veritabanında Tablo – Sütun oluşturma yazılı makalemi okuyabilirsiniz.

Ardından index.php adında bir dosya oluşturarak aşağıdaki kodlar ile veritabanımıza bağlantı yapıyor ve üye ekleme işlemini yapıyoruz.

[blockquote source=””]<?php
$baglan = mysql_connect(“localhost”,”root”,”1″);
if(!$baglan){
die(‘Bağlantı Hatası:’ . mysql_error());
}
$db_select = mysql_select_db(“uyeler”);
$isim = ‘Kaan’;
$soyisim = ‘TÜKEK’;
$email = ‘[email protected]’;
$yas= ’25’;
$sifre= ‘123456’;
$sql = “insert into bilgiler (isim , soyisim , email, yas, sifre) values (‘”.$isim.”‘,'”.$soyisim.”‘,'”.$email.”‘,'”.$yas.”‘,'”.$sifre.”‘)”;
if (mysql_query($sql))
echo “Veriler başarıyla eklendi”;
}else{
echo “Veriler eklenemedi”;
}
mysql_close($baglan);
?>[/blockquote]

index.php dosyasını çalıştırdığınız zaman mySQL’e verilerin kayıt edildiğini görebilirsiniz. Bu yazıda PHP yazılım diline yeni başlayanlar için basit ve düzeysel olarak PHP’de mySQL’e veri ekleme konusunu anlattım. FORM kontrolüyle gönderim konusunda makaleye ekleme ve düzenlemeler yapacağım. PHP konusunda çok detaylı anlatımlara kadar gitmeyi planlıyorum.

1 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Google’da ararken yazınızı buldum paylaşımlarınız ilgimi çekti teşekkürlerimi sunarım