Para Kazandıracak Sitenin Maliyeti

Bu yazımda Para kazandıracak sitenin maliyeti ile ilgili çok fazla soru ve yorum gelmesi üzerine detaylı bir makale hazırlamaya karar verdim. Öncelikle internet üzerinden para kazanmayı düşünüyor ve karar verdiyseniz; bu kazancınızı da web sitesi kurarak sektörel olarak kazanmayı hedeflediyseniz öncelikle kendinize tek bir sektör seçerek işe başlayabilirsiniz. Flash oyun üzerine web siteleri başta olmak üzere eğitim, genel blog, sağlık, moda vb bir çok alanda web sitesi kurarak adsense, tanıtım yazıları, backlinkler veya farklı reklam yöntemleri kullanarak para kazanabilirsiniz.

Ancak bu kadar işin tek başına yapılması zor değil çok zor bir durumdur. Aynı zamanda bu iş’i ek iş olarak düşünüyorsanız çok daha zorlanacağınızı bilmelisiniz. Sektörel sitenizi genel blog olarak varsayıyorum ve genel blog üzerinden anlatım gerçekleştiriyorum. Çünkü “en zor” kazanılacak sektörü anlatarak sizi yapabileceğinizin maximum seviyesinde öğrenmeye itiyorum. Ben genel blog anlatırım siz moda blogu kurun.

Öncelikle genel bloglar günlük olarak anbean güncellenmesi gereken, ortalama 10 ile 50 arası makalenin girişinin yapıldığı ortalama günlük 10K ile 500K arasında hit alabileceğiniz sitedir. Genel blog’da her şey olur. Oyunlar, yemek tarifleri, dizi fragmanları, sosyal medya, tanıtım vb…

ALAN ADI ( DOMAİN )

Öncelikle kendinize bir domain adı belirlemelisiniz. Benim zamanında kurduğum ve yönettiğim genel blogumun adı webtiye idi. Marka olabilecek ve dikkat çekici bir isim. Bu tarz bir seçim yapmalısınız. Veya sektörel bir site kuracaksanız sektörünüz ile ilgili tercih yapabilirsiniz. Mesela “kurabiye tarifleri” ile ilgili site kuruyorsanız “elmalikurabiyetarifleri.com” alan adını alarak işe başlayabilirsiniz.

Alan adı konusunda 2000 yılından bugüne natro.com ile çalışmaktayım ve çok memnunum. Kredi kartı ile 30 saniye içerisinde, havale ile 2 saat içerisinde domain kayıt edilerek otomatik panelinize gelmekte, tüm işlemler için panel üzerinden tek tuş ile yönetim sağlanabilmektedir. 7 gün 24 saat ticket destek verdikleri gibi telefon üzerinden de destek alabilirsiniz.

Veya yatırım konusunda düşünceleriniz varsa 2. el ilanlara bakarak jenerik veya sektörel keyword ( anahtar kelime ) içerek kaliteli domain satın alabilirsiniz.

1 Yıllık Maliyeti: 20 TL

BARINDIRMA ( HOSTİNG )

Hosting hizmeti için size önerebileceğim firma sadecehosting.com olur. Hız ve performans bakımından yeni başlayanlar veya kaliteli alt yapı görmek isteyenler için birebir firmadır. Kurumsal alt yapıya sahip firmadan aldığınız hostingin, sıralamada etkisini göreceksiniz.

NOT: Yıllık +50 TL ödeyerek alacağınız özel ip sayesinde çok daha kısa sürede sıralamalarda yükselme şansı elde edebilir, daha kısa sürede kazanç sağlamaya başlayabilirsiniz.

1 Yıllık Maliyeti: 42 TL

ALT YAPI ( TEMA )

Site için kesinlikle alt yapıda WordPress kullanmanızı öneririm. En azından kod yapıları ve sistem çalışma şeklini öğrenene kadar WordPress sizi çok uzun mesafe idare edecek, site kurulumu için zamandan kar sağlamanızı sağlayacaktır. WordPress eklentileri, yönetim, kurulum ve temaları için araştırma yapabilirsiniz. Şuan için WordPress detayları ve eklentilerine girmiyorum.

Ayrıca themeforest üzerinden ortalama 30 ile 55$ arasında bir ödeme ile çok profesyonel temaya sahip olmalısınız.

Maliyet: 110 TL

YAZAR ( EDİTÖR )

Yazarlar sitenizin içeriğinin güncel kalmasını sağlayacak kişilerdir. Ortalama piyasa fiyatları 100 kelimesi 1 TL olarak yazarlardan makale temin edebilirsiniz. Ortalama 300 kelime makale için 3 TL ödeme yaparak 34 makaleyi 100 TL’ye satın alabilirsiniz. Ben; daima kendinizin yazmanızı öneririm ancak yetişemediğiniz yerlerde de yazarlar ile anlaşma yapabileceğinizi unutmayın diye belirtmek istedim.

3300 Kelime 34 Adet Makale Maliyeti: 100 TL

Şuana kadar sitemizi kurduk, makalelerimizi girdik ve toplamda 270 TL ( Domain + Hosting + Özel İp + Tema + Editör ) maliyet ile domainimizi kayıt ettik, hostingimizi özel ip ile satın aldık. WordPress sitemizi kurduk. Üzerine tema yükledik ve bir editör ile anlaşarak 34 adet makale satın aldık.

Artık sitemiz para kazanmaya hazır hale geldi. Arama motoru çalışmaları ile sitenizi istediğiniz ve hedef anahtar kelimelerinizde yukarıda listeleyerek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Acele etmeyin, emin adımlarla yavaş yavaş yükselmeye çalışın. Google site hızını çok sever ancak sıralamada hızlı yukarı çıkanları pek sevmez.

3 ayda ilk 3 sıra yerine 6 ayda ilk 3 sırada olun, o sıralamada kalıcı olun.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.