Litecoin nedir

Bitcoin’in değerindeki hızlı artışla beraber, gözler Bitcoin’in alternatifi olarak görülen dijital para birimi Litecoin’e çevrildi.

Bitcoin’in doğuşunun üzerinden geçtiğimiz 2 senenin sonrasında eski Google çalışanı olan Charlie Lee’nin yarattığı Litecoin’in Bitcoin’e kıyasla ek olarak daha ulaşılabilir olduğuna dikkat çekmektedir.

Business Insider’da bulunan habere yönelik, Lee’nin verdiği bir röportajda, Bitcoin’i ”müthiş” olarak nitelendirdi ve Litecoin’i daha güzel inşa etmek adına bazı farklılıklar yaptığını ifade belirtti. Litecoin’in yaratıcısı, Litecoin’i daha bol ve hafif olarak tanımlamıştır.

Litecoin işlemlerinin çok daha hızlı gerçekleştiğini anlatan Lee, Bitcoin işlemleri esnasında onay almanın tahmini 10 dakika sürdüğünü ifade etti. Ancak Litecoin’de işlem hızı tahmini 2,5 dakika ile Bitcoin işlem hızının çok altında gerçekleşiyor.

Bugün 670 milyon dolar değerinde bir piyasa değerine sahip olan Litecoin, 1000 dolar civarında seyretmekte ve bir tanesi 25 dolardan alıcı bulmaktadır. Piyasada 20′den fazla dijital para çeşidi olmasına rağmen hiçbiri Litecoin’in değerine yaklaşamıyor. Web sitesi coinmarketcap.com’a göre, Litecoin en büyük piyasa sermaye miktarının olduğu altcoin olarak göze çarpıyor. Litecoin ağının 84 milyon tane üretilecek biçimde tasarlandığı bildiriliyor.

Dijital ödeme araçları ile ilgili çevrelerde “Bitcoin altınsa Litecoin gümüştür” benzetmesine yer verilmektedir.

Bitcoin’in aksine normal kullanıcıların bilgisayarlarında efektik olarak üretilebilen Litecoin’de işlem onaylama süreleri daha hızlı olduğuna da dikkat çekiyor.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.