Linux dosya sahipliği – chown

Linux tabanlı sunucularda dosya sahibi root olarak görünüyor ve kullanıcı ftp üzerinden değişiklik yapamıyorsa chown komutu ile işlem yapılması gerekmektedir. Bu işlemi yapabilmek için ssh üzerinden root girişi yapmalısınız. İşlemin anlatımına geçelim;

  • SSH üzerinden root bilgilerimizle sunucuya bağlanıyoruz.
[accordion] [accordion-group title=”cPanel için”]cd /home/kullaniciadiniz/public_html/[/accordion-group] [accordion-group title=”Plesk için”]cd /var/www/vhosts/domaininiz.com/httpdocs/[/accordion-group] [accordion-group title=”DirectAdmin için”]cd /home/kullaniciadiniz/[/accordion-group] [/accordion]

komutunu kullanarak sitenin bulunduğu ana dizine gidiyoruz.

  • [badge style=”red”]ls -al [/badge] komutu ile bulunduğunuz dizindeki dosyaların tüm listesini ve dosya sahip izinlerini görebilirsiniz. Sorun yaşadığınız klasör bir alt klasörde ise [badge style=”red”]cd ..[/badge] komutu ile bir alt klasöre, bir alt klasör içinde ise [badge style=”red”]cd klasoradi[/badge] komutu ile sorun olan klasöre erişerek [badge style=”red”]ls -al [/badge] komutu ile dosya sahip izinlerine bakabilirsiniz.
[badge style=”red”]chown -R ftpkadi:ftpkadi dosyaklasoradi[/badge] komutuyla dosya sahip izinlerini değiştirebilirsiniz. Bulunduğunuz dizin ve alt dizinlerinde değişiklik yapmayacaksanız -R kullanmanıza gerek yoktur. Eğer bulunduğunuz dizinin altındaki tüm dosyalar üzerinde aynı işlemi yapmak istiyorsanız [badge style=”red”]chown -R ftpkadi:ftpkadi *[/badge] komutunu kullanabilirsiniz.

DİKKAT! Yukarıdaki komutları kullanırken hangi dizin/klasörde olduğunuza çok dikkat ediniz. Aksi taktirde ardı arkası kesilmeyecek problemlerle başbaşa kalabilirsiniz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.