Kredi Puanı Nasıl Yükseltilir

Bankalara yapılan müracaatlarda öncelikli olarak incelemeye alınan ve analiz edilen kredi puanı sonrasında kişilerin başvuruları değerlendirmeye alınmaktadır. Değerlendirme sonrasında bu puanlama dahilinde kişilerin risk durumları analiz edilerek belirlenen oranlardan yüksek puana sahip kişilerin taleplerine olumlu yanıt verilmektedir. Ancak kredi notu düşük olan kişiler riskli müşteri olarak nitelendirilmesi sebebi ile bu kişiler direk olarak red cevabı ile karşılaşmaktadır.

Kredi notu düşük olması sebebi ile kredi notu neden düşer sorusu bankalardan taleplerine olumsuz yanıt alan pek çok kişi kredi notu düşmesinin nedeni nedir hususunda yetkililer ile görüşmeler yapmaktadır. Kredi puanları genellikle finansal faaliyetlerde mevcut borçların vadelerinde ödenmemesi halinde, sürekli olarak gecikmeli yapılan ödemelerde, çoklu kredi kullanıldığında ve yasal işlem süreçlerinde düşmektedir. Düşen kredi notunun olumsuz etkileri ve kişinin risk analizinin bankalar tarafından direk olarak sorgulanabilmesi sebebi kredi puanı düşük kimseler başvurularına olumlu yanıt alamamaktadır.

Kredi notunun düşmesine sebep olan etkiler içerisinde belirtilen düzensiz ödemeler, gecikmiş ödemeler ve disiplinsiz ödeme kayıtları kişilerin Merkez Bankası tarafından kayıt altına almış olduğu kara liste sistemine eklenmesine de sebep olmaktadır. Mevcut borçların ödemelerinde yaşanılan aksaklıklar ve bu işlemlerin bankalar tarafından Merkez Bankası’na bildirilmesi sonucunda kara listeye adı yazılan kişiler kredi notu neden düşer konusunda araştırmalar yaparak tekrar finansal faaliyetlerine ve bankalar ile olan çalışmalarına devam etmek istemektedir.

Kara liste uygulamasına takılmamak ve düşük kredi notu sebebi ile bankalardan red cevabı almamak için kredi puanına özen gösterilmelidir. Bankaların işlemler esnasında özverili bir şekilde analiz ettikleri kredi puanını yükseltmek isteyen kişi ve kurumlar ise kredi puanı nasıl yükseltilir başlığı altında geçen kriterlere uyumlu bir şekilde faaliyetlerini yürüterek, ödemelerini aksatmaması gerekmektedir. Kredi kartlarının aktif kullanımı ve aylık ekstreleri üzerinde yazan borç tutarının asgarisinin yerine ekstre içerisinde belirtilen net borcun ödenmesi halinde hızla yükselişe geçen kredi puanı ile ödeme disiplinlerine dikkat edildiğinde iyi bir yükseliş elde etmek mümkündür.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.