Kaliteli SEO

Uzun bir süredir nişan – düğün hazırlıkları ve iş hayatımın yoğunluğundan yazamıyordum.

Kaliteli ve sağlam bir SEO ( Google Arama Optimizasyonu ) nasıl olmalıdır? Sorusunun cevabını anlatmak için bir makale hazırlamam konusunda gelen iletişim mesajları üzerine makale yazmaya karar verdim.

google emd güncellemesi

Türkiye’de internet kullanıcılarının %96’sı ürün ararken veya araştırma yaparken Google arama motorunu tercih etmektedir. Bu nedenle çalışma ve araştırmalarımızı Google arama motoru kriterlerine göre yapacağız. Google 2010 son çeyreğinden sonra özellikle 2012 – 2013 arasında arama motoru algoritmalarında güncelleme yapmıştır. İlk olarak EMD güncellemesi olarak bildiğimiz ( Exact Match Domain ) yani arama terimlerini içerisinde barındırılan alan adları olarak resmen bir yıkım yapmıştır.

EMD Güncellemesi ile arama motorunda kelime bazlı yükselmek için alınan domainler ile içerisinde özgün içerik bulunmayan sitelerin etki değerleri düşürülerek ilk 500’den çıkartılmıştı. Bu sayede özgün içeriğe sahip kaliteli siteler sıralamada kalarak resmen Kaliteli SEO ile spam’ı ayırmıştı. Bu güncelleme ile bir çok site, kişi, şirket sektörden kaybolup gitmişti.

google-penguen-güncellemesi

Sonraki dönemde Google Penguen güncellemesi ile bir çok SEO uzmanını arama motorundan silmiş veya çok geriye göndermişti. SEO program ve SEO araçları kullananların tamamı tarihin derinliklerine gönderildi.

Son olarak Panda Güncellemesi ile özgün ve kaliteli içeriğe sahip olmayan içeriklerin üzeri çizildi, özgün ve kaliteli içerik konusunda Kaliteli SEO budur dedi. Artık Kaliteli SEO çalışması yapılırken sabırlı olmanız ve emek vermeniz gerekiyor. Artık 1 haftada 10 günde 1 ayda ik sayfaya site getiririm diyerek kendilerine SEO Uzmanı diyenler tarih oldu. Unutmayın; Google diyor ki;

 • Arama motoru optimizasyonu yapıyorsan, insanlığa yararlı site, içerik yap ve hiçbir araç kullanmadan sabret; bekle.

Size belirlediğiniz hedef kelimede ilk sayfa ve ilk sıraya girebilmeniz açısından nokta atışı fikir ve bilgiler vereceğim. SEO standartlarına uygun yeni kurulan site ile ilgili kaliteli seo çalışması için yapılması ve yapılmaması gerekenler;

 • 300 kelimeden az olmamak üzere, %100 özgün, rewrite dahi yapmadan içerik hazırlamak. İçerik hazırlarken Google’ı kandırmak amacıyla değil, insanlığa yararlı bilgiler ile makale hazırlanmalı.
 • 5 dakikada bir 300 kelime yazı hazırlayıp, özgün yazı yazdım oldu diye düşünmeyin, Google sizin düşündüğünüzü siz düşünmeden düşünerek önlemini almıştır.
 • Mutlaka Google Suggest özelliğini kullanın.
 • Web Sitenize her gün mutlaka 1 içerik girişi yapın.
 • Son 24 saat içerisinde index alan sayfa sayınızda en az 1 içerik olsun. örn: ( site:kaantukek.com > Arama Araçları > Son 24 saat ) Bu sizin sitenizin düzenli güncellenip güncellenmediğini gösterir.
 • Google’ın sitenizi spam algılayabileceği tüm program ve yazılımlardan uzak durun. Hiçbir zaman SEO için program, uygulama veya yazılım kullanmayın.
 • Google Botlarının okuyabileceği değil insanların okuyup anlayabileceği ve fayda bulabileceği gerçek içerikler girin, arama motoru botlarını 1 kandırırsınız, 2 kandırırsınız 3.’de neden ilk 500’de yokum dersiniz.
 • Site haritanız güncel olsun, aşırıya kaçmamak üzere pingleme işlemi yapabilirsiniz.
 • Google Hız testinde başarınız daimi olsun.
 • Backlink konusunda kesinlikle footer ( alt ) bölümünden link almayın. Sidebar ‘dan ( Sağ veya sol menü ) kelime değil bir paragraf yazı ile backlink alınabilir. Kendi içeriğinize sahip siteler ve haber siteleri dışında çöp siteler ile ilgilenmeyin. örn. backlink metni: ( Türkiye’nin en başarılı seo uzmanı‘nın kaleminden makaleler bulunuyor. )
 • Sosyal medyada paylaşımlarınızın paylaşılması ve yorumlanması sitenizin Google gözünde değerini arttıracaktır.
 • Girdiğiniz içeriklerin yorumlanması çok önemli. Özgün yazı yazdınız ve pinglediniz. Farklı bilgiler ile farklı tarih ve saatlerde yorum yapmaktan çekinmeyin. Bu yorumlar Google’ın gözünde sizi yükseltecektir.
 • Kaliteli SEO çalışması yapıyorsak Google Plus ile daima bağlantıda olun. Google’ın Plus kullanıcılarına pozitif ayrımcılık uyguladığını unutmayın.
 • Sosyal medya hesaplarınıza site adresinizi ekleyin ve onaylayın. Pinterest’i unutmayın!
 • Hacklink’den kesinlikle uzak durun, ahrefs kullanmanızı öneririm, bütçesi olmayanlar için 3 kişi 1 araya gelip tek lisans alabilirsiniz.
 • Sitenizin GTMetrix değerlerinin maximum seviyede olmasına dikkat edin.

NE NEDİR ?

Google Suggest Nedir: Bu yeni özelliğin ismini bilmiyor olabilirsiniz ancak işlevi hakkında bilginiz olduğuna eminim. Google Suggest arama yapmak istediğiniz kelime, ifade veya metini, siz arama kutucuğuna girdiğinizde ifadenize yakın önerilir sunum yapan bir sistemdir.

Google Suggest Nedir

GTMetrix Nedir: Web sitenizin pek çok özelliğini test etmenizi sağlayan bir uygulamadır. GTMetrix Nedir sorusunun cevabı için buraya tıklayınız.

GTMetrix Nedir

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.