Hızlandırılmış Mobil Sayfalar ( AMP ) Nedir?

Bu yazımda sizlere google AMP nedir ve nasıl mobil sayfalar için uygulanabilir, nelere dikkat ederek ilerlememiz gerektiği konusunda yaptığım araştırmalar ve uygulamaları sizlere anlatacağım. Fikir alışverişi ve uygulamalar ile ilerleyeceğiz.

NEDİR BU GOOGLE AMP ?

AMP Accelerated Mobile Pages kelimelerinin baş harflerinden yani dilimizde Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelmekte olup mobil cihazlar üzerinden hızlı yüklenerek kaliteli görünüm sağlanan web sayfalarının oluşturulması ile ilgili açık kaynak bir girişimdir. AMP uyumlu web sayfaları ile Google arama sonuçlarında özel görünüm özelliklerine sahip olabilirsiniz.

AMP web sitelerinin mobil cihazlarda çok daha yüksek hız demek olup github üzerinde halen açı kaynak olarak an be an geliştirilmesini izleyebilir, bilgi ve yeteneğiniz varsa sizde bu geliştirme ekibine katılabilirsiniz. Github üzerinden AMP projesini görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Google News dahil olmak üzere tüm web siteleri artık mobil uyumu konusunda AMP alt yapısına geçmek durumunda kalıyor. Mobil siteler konusunda, kısa süre içerisinde büyük yer değişimleri beklenmektedir. Bu değişimlerde iyi bir yerde kalabilmek için sitelerin hızlandırılmış mobil sayfalar ile uyumlu hale gelmesi gerekir.

Dünya’nın önde gelen teknoloji şirketleriyle anlaşan AMP, kıs süre içerisinde HTML sayfaların entegresinin tamamlanmış olması düşünülmektedir. Şuana kadar google dışında kullanıcılarına duyuran ve testi tamamlayan başka firma olmadığı gibi bizim için Google’ın bu sistemi kabul etmesi ve webmaster tools üzerinden bildirerek Top Stories with AMP üzerinden bilgi vermesi ile yayın hayatına başlamış oldu. Ayrıca Google’ın AMP sayfalarına ilişkin Google Arama yönergeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

2 Yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.