Haber Siteleri Google Arama Motorundan Silindi

Dünyanın en geniş kullanıcı potansiyeline sahip olan arama motoru Google, akşam saatleri itibariyle arama sonuçlarında çok ilginç bir değişikliğe imza attı.

Bildiğiniz gibi 9 Temmuz 2014’de “Türkiye’de Google News Kayıtlı Spam Yapan Haber Sitelerinin Engellenmesi” ile ilgili bir makale hazırlamıştım. Change.org üzerinden 797 destekçi ile bir kampanyaya imza atmıştık.

17 Eylül 2014 Çarşamba sabahı uyanan tüm okuyucuları aralarında Hürriyet, Milliyet, Habertürk, CNN Türk, Radikal, Akşam, Star, Bugün gibi Türkiye’nin önde gelen haber siteleri, Google’un “spam” filtresine takılarak kısa süreli de olsa arama motorlarından silindiler.

Bu sadece bir gözdağıydı ve yetti gibi. Her kelimede yukarıda olabilmek adına yapılan bu çirkin girişimlerin bir nebze artık önüne geçildi. Halen devam etse de eski sisteme göre çok daha rahatladı tüm sektörler.

21 Eylül’de evlenecek olmam nedeniyle çok fazla makale yazamazsam da, kısa zaman içerisinde “ARAMA MOTORU SIRLARI” kitabı ile tekrar siz okuyucularımla buluşacağım.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.