Güvenli İnternet Site Sorgulama – Güvenli İnternet Hizmeti

Güvenli İnternet Hizmeti adı verilen sistem ile sunulan Aile ve Çocu profilleri ile zararlı içeriğe sahip olan web siteleri paketlere ayrılarak katı kurallarla engellenme çalışmaları yapılmaktadır. İnternet kullanıcılarına aile ve çocuk profili adlarıyla internet sağlayıcısı tarafından ücretsiz tanımlama yaptırılabiliyor.

Bu profillere göre sitelerin kriterlerine göre eleme yapılarak, engelleme uygulanıyor. Mesela çocuk profili x adresine ulaşamazken çocuk da aile profili de y adresine ulaşamayabiliyor. Peki Güvenli İnternet Site Sorgulama sisteminden sorgulamayı nasıl yapabiliriz?

Güvenli İnternet Site Sorgulama

Güvenli İnternet Site Sorgulama için buraya tıklayınız. Burada site adını yazıp resimdeki doğrulama kodunu giriyor ve Sorgula diyoruz. Sorguladıktan sonra alan adının yanında Aile Profili ve Çocuk Profili için ayrı ayrı durumu çıkıyor. Eğer bir profilin altında kırmızı çerçeveli çarpı işareti çıkıyorsa bu o site adının o pakette engellenmiş olduğunu gösterir. Turuncu çerçeveli ünlem işareti çıkıyorsa büyük ihtimalle henüz o profil için sitede inceleme yapılmamış demektir. Eğer yeşil çerçeveli tik işareti çıkıyorsa bu o profil için sitenin uygun olduğunu göstermektedir.

Güvenli İnternet Site Sorguladığınız zaman sitenizin veya başka sitelerin durumlarının altında ayrıca sitenin durumuyla ilgili 3 farklı seçenekten birine oy da verebiliyorsunuz: “Aile ve Çocuk Profillerinde ERİŞİLSİN”, “Aile Profilinde ERİŞİLSİN”, “Aile ve Çocuk Profillerinde ERİŞİLMESİN”.

Buna göre beyaz ve kara listelerin oluşturulduğu Çocuk Profili ve Aile Profili ile “istenmeyen” sitelere erişim engellenebilecek. Güvenli İnternet Site Sorgulama sayesinde hangi sitenin “istenmediği” ya da çocuklar için zararlı olduğuna ise “Çocuk ve Aile Profil Kriterleri Çalışma Kurulu” karar verecek.

Aynı zamanda site adresinizi sorgulayarak siz de öneride bulunabilirsiniz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.