Facebook’ta Popüler Olmak için 10 Altın Kural

Sosyal Medya denilince ilk akla Facebook geliyor. Bu yazı dizimde size Facebook’ta Popüler Olmak için 10 Altın Kural anlatacağım.

2006 yılının sonlarında Sabah gazetesinin teknoloji kategorisinde günlük teknoloji haberlerini takip ederken Facebook ile ilgili bir haber dikkatimi çekmişti. Üye oldum ve yakın bir dostuma geleceğin sosyal ağı ipucusunu söyleyip Türkiye’de yaygın kullanıma geçtiği günden beri tüm dünyanın olduğu gibi benim için de kullanımı güzel bir sosyal ağ.

Belirli bir dönem sosyal medyanın gücünü ve sihirli sopasını kullandıktan sonra yavaş yavaş spama doğru gittiğini izlerken, bu ipuçlarını vererek bir makale hazırlamak istedim. Evet; şimdi size Facebook’ta Popüler Olmak için 10 Altın Kural anlatacağım.

Doğal Olun

Facebook’a giren hiçbir kullanıcı sıkıcı, bunaltıcı ve kötü anılarını hatırlatacak mesaj, fotoğraf ve paylaşımlar görmek istemez. Her zaman doğal yaklaşın. Facebook bir devlet dairesi değil.

Doğru zamanda, doğru yerde

Paylaşım yaparken doğru zamanda doğru yerde paylaşım yaparak ulaşmak istediğiniz kitleye çok rahat ulaşabilirsiniz.

Görsellik

Video, link ve metin bunların hepsi gereksiz. Kullanıcıya ver güzel görseli, beğensin.

Kısa kesin

Takipçilerinize anlatmak istediğinizi uzatmadan – dolandırmadan iletebilin. Ortalaam 90 karakteri geçmeyecek yazıları en yüksek etkileşime sahip olduğu istatistik olarak kabul görmüş olduğunu unutmayın.

Duygularınızı Belli Edin

Duygularınızı hissettirebilin. Böylece geri dönüş oranlarınız artsın. Mutsuzken Bülent Arınç, mutluyken Saba Tümer olun.

Soru sorun

Takipçilerinize soru sormaktan çekinmeyin. Bu sayede hem onların fikirlerini alabileceksiniz, hem de onlara kendilerini önemli hissetmelerini sağlamış olacaksınız.

Alıntı Yapın

Dünya üzerinde tanınmış, önemli insanların sözlerini paylaşım. Hatta bunu orijinal görsellerle destekleyin ki iyi bir etkileşim yakalayın.

Kuralına Göre Oynayın

Hiçbir zaman takipçilerinize herhangi bir paylaşımınız hakkında yorum, beğeni veya düşüncesini sormayın. Facebook böyle şeylerden pek haz etmez.

Linkin Uzunu Makbul

Dışarıdan bir siteye yönlendirme yapacağınız zaman uzun linkleri tercih edin. Uzun linkler kısalara göre 3 kat daha fazla etkileşim sağlıyorlar. Paylaşacağınız uzun linkler İstiklal caddesindeki Cumartesi gecelerine benzemesin. Biraz düzenli olmasında yarar var. Kendiniz Olun Takipçileriniz sizi ya da markanızı seviyorlar. Bu yüzden kendiniz gibi konuşun ve karşınızdakilere genel kurul toplantısındaymış gibi bir hava vermeyin.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.