Bitcoin’leri nasıl kullanırım ?

Bitcoin, ilk olarak Wei Dai tarafından 1998 yılında “cypherpunk” e-posta listesinde bahsedilmiş olan kripto – para konseptinin ilk uygulamalarından bir tanesidir. Para kavramının herhangi bir ülkede veya sosyal ve ekonomik bağlamda iş, mal veya borçların ödenmesi amacı ile kullanılan obje veya belge olduğu düşünüldüğünde Bitcoin, merkezi otoritelerin yerine kriptografiyi yaratılışında ve işlem yapılmasında kullanılmıştır.

2009′da ilk olarak Bitcoin şartnamesi ve kavram ispatı Satoshi Nakamoto takma adıyla bir üye tarafından kriptografi e-posta listesinde paylaşılmıştır. 2010 yılının sonuna doğru Satoshi başka şeyler de yapmaya başladığını söyleyerek projeden ayrılmıştır. Bitcoin’in yaratıcısı kimliğini hiç açıklamamış ve icadını tüm dünyaya bırakmıştır. Bitcoin’in ortaya çıkışı ve motivasyonu bugün hala bir gizem kaynağıdır.

2010 yılından bu yana Bitcoin topluluğu gelişme göstermiş ve birçok geliştirici projenin üzerinde çalışmıştır. Haziran ve Temmuz aylarında 2011 yılı boyunca Bitcoin ani olarak medyada ilgi odağı olmuştur ve birçok kişi tarafından satın alınmaya başlamıştır. Sonuç olarak oluşan ekonomik balon 2011 yılı boyunca yavaşça küçülmüştür ve o zamandan itibaren Bitcoin’in değeri yavaş yavaş yine 2011 yılındaki değerine tırmanmaya başlamıştır.

27 Eylül 2012 yılında Bitcoin’i korumak, yaymak ve standardize etmek için Bitcoin Derneği kurulmuştur. Günümüzde yeni kullanıcıların da sürekli katılmakta olduğu Bitcoin ekonomisi hızlıca gelişim göstermektedir .

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.