Bitcoin Nedir

Bitcoin, deneysel bir biçime başlatılmış dünyanın herhangi bir yerinden herhangi bir insana kolay ödeme yapma imkanı sağlayan sanal para birimidir. Bitcoin teknolojisi, noktadan noktaya dağıtımlı bir ağ üzerinde çalışmaktadır. Böylelikle merkezi bir kuruluşa ihtiyaç yoktur. Transfer işlemleri ve para oluşumu ağ üzerinde kollektif bir biçimde gerçekleşmektedir. Ayrıca Bitcoin bu para biriminin oluşmasını sağlayan yazılımın adına da denilmektedir.

Kül Bitcoinler üçüncü şahsın ya da kuruluşun onayına gerek olmadan internet üzerinde kolay bir biçimde gönderilebilmektedir. Transferler ise tasarım gereği geri dönüşümsüz olarak yapılır. Bitcoinlerin hızlı ve geri harcanması saniyeler hatta dakikalar içerisinde gerçekleşmektedir. Ayrıca tüm diğer ödeme şekillerine göre de çok az masraflıdır.

Bitcoin’de para arzı, sistem ve yazılım kullanıcılarının anlaşması üzerinden gerçekleşmekte olduğu için, herhangi bir banka, şahıs, organizasyon ya da hükümet tarafından manipüle edilememektedir. Bitcoin sisteminde oluşan kısıtlı enflasyon, ağın güvenliğine yardımcı olan kullanıcılara yani madencilere eşit şekilde dağıtılmaktadır. Bitcoinler günümüzde 100.000′den fazla kişi tarafından kullanılmaktadır.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.