Bitcoin Nasıl Kullanılır

Bitcoin’i keşfetmeye başladıysanız bilmeniz gereken birkaç bulunmaktadır. Bitcoin diğer bankalardan farklı bir biçimde para transfer etmenizi sağlamaktadır. Dolayısı ile Bitcoin’i ciddi bir işlemde kullanmadan önce Bitcoin hakkında biraz bilgilenmeniz gerekir. Bitcoin kendi cüzdanınız kadar ve bazı durumlarda daha da ciddi bir biçimde kullanılmalıdır.

Cüzdanınızı Güvende Tutun
Gerçekte olduğu Bitcoin cüzdanınızı güvene alınız. Bitcoin dünyanın her yerinden alış-verişi çok kolaylaştırmaktadır. Bitcoin de paranızı kontrol altına alabilmektesiniz. Böyle önemli özelliklerin önemli güvenlik sorunlarının da beraberinde geldiğini bilmelisiniz. Bitcoin doğru kullanıldığında çok güvenli olabilmektedir. Unutmayınız ki paranızı koruma altına almak için almış olduğunu güvenlik önlemleri sizin sorumluluğunuz altındadır.

Bitcoin’in Değeri Değişken
Genç bir ekonomisi, alışılmamış bir doğası ve bazen de likit olmayan piyasası sebebiyle bir Bitcoin’in değeri kısa bir sürede önceden tahmin edilemeyecek kadar artış gösterebilir ya da azalabilir. Bu nedenle yaptığınız birikimlerinizi Bitcoin şeklinde tutmanız pek fazla önerilmemektedir. Bitcoin yüksek riskli bir mülk sayılmalı ve bu risk altında kaybedemeyeceğiniz miktardaki parayı asla Bitcoin şeklide saklamamalısınız. Bitcoin şeklinde ödeniyorsanız eğer çoğu hizmet sunucusu anında yerel para biriminize çevirebilir.

Bitcoin Ödemeleri Geri Alınmıyor
Bitcoin ile yapılan hiç bir işlem geri alınmamaktadır. Ancak parayı alan kişi tarafından size geri gönderilebilir. Güvendiğiniz veya tanıdığınız insanlarla ya da bildiğiniz kurumlarla iş yapmayı tercih etmeniz sizin açınızdan daha sağlıklı olur. Ayrıca Bitcoin yazım yanlışlarını anladığı için çoğunlukla geçersiz adreslere para göndermenize izin vermemektedir.

Bitcoin Anonim Değil
Bitcoin’le gizliliğinizi korumak biraz çaba harcamanız gerekir. Tüm Bitcoin işlemleri ağda açık bir şekilde ve kalıcı olarak saklanmaktadır. Böylece herkes herhangi bir Bitcoin adresinin bakiyesini ve işlemlerini görebilmektedir. Ancak kişisel bilgiler sahibi tarafından işlem esnasında ortaya çıkarılmazsa hiç kimsenin kimliği Bitcoin adreslerinden bulunamaz. Bu nedenle Bitcoin sahiplerinin çeşitli Bitcoin adresi kullanmaları önerilmektedir. Ayrıca her para işlemi yapıldığında yeni bir adres kullanılması tavsiye edilmektedir. Bu durum özellikle web siteleri gibi açık kullanımlardan sonra önemlidir. Hatta bilgisayarınızın IP adresini Tor gibi bir araçla gizlenmesini de isteyebilirsiniz. Böylece bilgilerin bir yere kaydedilmesini önleyebilirsiniz.

Anlık İşlemler Az Güvenli 
Bitcoin işlemleri genel olarak birkaç saniye içinde dağıtılırak 10 dakika içinde onaylanmaktadır. Bu süre zarfı içinde bir işlem gerçek sayılır ancak yine de geri alınabilir. Aldatıcı kullanıcılar size sahtekarlık yapmaya çalışabilirler. Onaylamayı bekleyemiyorsanız eğer küçük bir onay ücreti ya da güvensiz işlemleri algılama sistemiyle güvenliğinizi artırabilirsiniz. 1.000 US$ gibi daha büyük miktarlar için altıdan fazla onay beklemek isteyebilirsiniz. Her onay işleminde, işlemin geri alınma olasılığını kat kat azaltmaktadır.

Bitcoin Hala Deneysel
Bitcoin hala etkin gelişim aşamasındaki deneysel bir para birimidir. Bitcoin kullanımı arttıkça deneyselliği azalmış olsa da unutmayınız ki Bitcoin önceden denenmemiş fikirlere dalmaktadır. Bu nedenle Bitcoin’in geleceğini kimse tahmin edememektedir.

Devlet Vergileri
Bitcoin resmi para birimi değildir. Ancak çoğu yetki alanı hala gelir, maaş bordosu, satışlar ve hisse senedi gibi bir değeri olan şeylerden vergi ödemenizi zorunlu kılmaktadır, bu durum içerisinde Bitcoin de bulunmaktadır.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.