Bitcoin Nasıl Çalışıyor

Yeni bir kullanıcıysanız sadece telefonunuza veya bilgisayarınıza bir cüzdan seçerek yüklemeniz gerekmektedir. Cüzdanınız yüklendiğinde ilk olarak Bitcoin adresinizi ve ne zaman gerekirse yeni adresler oluşturabilme imkanına sahip olacaksınız. Bitcoin adreslerinizden bir taneini arkadaşlarınıza verebilirsiniz. Bu sayede size ödeme yapmalarını veya arkadaşlarınız size adreslerini vererek siz onlara ödeme yapabilirsiniz. Aslında bu mantık e-postaya benzetilebilir. Yükleme işleminden sonra yapmanız gereken tek şey birkaç adet Bitcoin almanız ve aldığınız Bitcoinleri güvende tutmanız. Bitcoin kullanmaya başlamak için teknik detayları bilmek ya da gibi bir zorunluluğunuz yoktur.

Blok Zinciri ve Bakiyeler
Blok zinciri, Bitcoin ağının dayandığı genel toplumsal işlem günlüğü demek mümkündür. Tüm onaylanmış işlemler istisnasız olarak blok zincirine ilave olmaktadır. Böylelikle yeni işlemlerde harcanan Bitcoinlerin kime ait olduğundan emin olabilirsiniz. Bu blok zincirinin kronolojik sırası ve bütünlüğü kriptografi ile desteklenmektedir.

İşlemler ve Kişisel Anahtarlar
İşlem, blok zincirine dahil olan Bitcoin adresleri arasındaki değer aktarımıdır. Bitcoin cüzdanları her Bitcoin adresi için özel anahtar adı verilen bir parça gizli bilgiyi tutmaktadır. Özel anahtarlar işlemlerin adres sahibinden geldiğini matematiksel yolla kanıtlayarak imza atmaya yaramaktadır. Bu imza ayrıca işlemden sonra bir kişinin işlemi değiştirmesini önlemektedir. Bütün işlemler sonraki dakikalarda diğer kullanıcılar arasında madencilik denilmekte olan bir süreçle yayınlanarak ağ tarafından doğrulanmaktadır.

İşleme ve madencilik
Madencilik, bekleyen işlemleri blok zincirine katarak onaylayan dağıtımlı fikir birliği sistemidir. Blok zincirinde kronolojik bir sıra sağlamaktadır. Ayrıca ağın tarafsızlığını koruyarak farklı bilgisayarların sistemin durumunda uzlaşmasını sağlamaktadır. Onaylanmaları için işlemler ağ tarafından belirlenen sıkı kurallara uyan bir bloğa koyulurlar. Bu kurallar ise önceki blokların değiştirilmesini önlemektedir. Çünkü değiştirilirlerse sonraki bütün bloklar geçersiz kılınmaktadır. Ayrıca madencilik kimsenin kolayca üst üste yeni blokları blok zincirine eklemesini önler ve rekabetli bir piyangonun eşdeğerini de yaratmaktadır. Böylelikle kimse blok zincirine nelerin dahil olup olmadığını kontrol edemez ve blok zincirinin bölümlerini değiştirip harcadıkları paralarını geri alamazlar.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.