Bitcoin içerisindeki kelimelerin anlamı

Bitcoin tüm ödemelere yeni açılardan yaklaşırken kelime hazinesine de katılabilecek bazı yeni kelimeler eklemektedir.

Adres: Bitcoin adresi e-posta yada gerçek bir adres gibidir. Birisinin sizin adınıza Bitcoin’le ödeme yapması için onlara vermeniz gereken tek bilgi adres bilgisidir.

Bitcoin’in yazımı: Bitcoin büyük harfle yazıldığında Bitcoin’in arkasındaki kavramı veya ağın tamamını tarif etmiş olursunuz. Örneğin, “Bu gün Bitcoin protokolünü öğrendim.” Eğer küçük harfle kullanırsanız, bitcoinleri muhasebedeki birim olarak tarif etmiş olursunuz. Örneğin, “Bugün on adet bitcoin yolladım.”

Blok: Blok, blok zincirinde bekleyen birçok işlemi içeren ve onaylayan bir kayıttır. Yaklaşık olarak her on dakikada bir, işlemleri içeren ortalama bir yeni blok madencilik yoluyla blok zincirine eklenir.

Blok Zinciri: Blok zinciri is kronolojik sıradaki tüm Bitcoin işlemlerinin halka açık günlüğüdür. Blok zinciri tüm Bitcoin kullanıcıları tarafından paylaşılmaktadır. Bitcoin adreslerinin bakiyelerini kontrol etmek için ve iki kat harcamayı önlemek için kullanılmaktadır.

BTC: Bitcoin para biriminin ortak birimidir. Amerikan doları için $ sembolü yerine USD denmesi gibi ifade edilebilir.

Cüzdan: Bitcoin cüzdanı ortalama olarak gerçek bir cüzdanın Bitcoin ağındaki karşılık ismidir. Cüzdan blok zincirindeki Bitcoin adreslerinizde yer almakta olan Bitcoinlerinizi harcamanıza yarayan gizli anahtarlarınızı saklamaktadır. Her Bitcoin cüzdanı tüm Bitcoin adreslerinizin toplam bakiyesini göstermektedir ve belli bir kişiye belli bir miktar ödemenizi sağlamaktadır. Bu durum tüccarın sizden para istediği kredi kartlarından farklı bir durumdur.

Çift Harcama: Eğer bir kullanıcı bitcoinlerini iki kişiye aynı anda göndermeye çalışırsa bu iki kat harcama anlamına gelir. Bitcoin madenciliği ve blok zinciri iki işlemden hangisinin kazanacağını belirlemek için orada bulunur.

Gizli Anahtar: Gizli anahtar, kriptografik imza yolu ile sizin belli bir Bitcoin adresinden bitcoin harcama hakkınızı ispat eden gizli bilgidir. Bitcoin adresi kendi gizli anahtarına sahiptir. Yazılım cüzdanı kullanırsanız eğer gizli anahtarınız bilgisayarınızda saklanmaktadır ve ağ cüzdanı kullanırsanız uzak sunucularda saklanmaktadır. Gizli anahtarlar bitcoinlerinizi, Bitcoin adreslerinden harcamanızı sağlar, bu nedenle kimseye vermemeniz gerekmektedir.

Hash Oranı: Bitcoin ağının işlemci gücünün ölçme birimidir. Bitcoin ağı güvenlik amacıyla aşırı matematiksel işlemler yapmalıdır. Ağın 10 TH/s hash oranına ulaşması saniyede on trilyon hesap yapabilmesi anlamına gelmektedir.

İmza: Kriptografik imzalar, bir kişinin sahipliğini ispat etmesine yarayan matematiksel mekanizmalardır. Bitcoin’in durumundaysa, Bitcoin adresleri ve adreslerin gizli anahtarları sihirli matematik perileriyle birbirine bağlıdır. Bitcoin yazılımınız uygun gizli anahtarla bir işleme imza attığında bütün ağ imzanın Bitcoin adresiyle eşleştiğini görebilir. Ancak dünyanın gizli anahtarınızı tahmin edip zorla kazandığınız bitcoinleri ele geçirmesi gibi bir ihtimal bulunmamaktadır.

Kriptografi: Yüksek seviyede güvenlik sağlayan matematiksel ispatları yaratmanızı sağlayan matematik dalıdır. Çevrimiçi bankalar ve alışveriş kriptografi kullanmaktadır. Bitcoin’in de ise kriptografi bir kişinin başkasının parasını kullanmasını önlemek için ya da blok zincirini yozlaştırmaması için kullanılmaktadır. Ayrıca cüzdanları şifreleyerek ve cüzdanların başkaları tarafından kullanılmasını engeller.

Madencilik: Bitcoin ağının işlemleri onaylaması için bilgisayarlara matematik işlemler yaptırmak ve güvenliği artırmak anlamına gelmektedir. Yapılan işin ödülü olarak Bitcoin madencileri onayladıkları işlemlerin faturalarını ve yeni oluşturulan bitcoinleri toplayabilmektedirler. Madencilik ödülleri ne kadar hesap yapıldığıyla doğru orantılı olduğu özelleşmiş ve rekabetçi bir piyasadır. Tüm Bitcoin kullanıcıları madencilik yapmamaktadır ve madencilik para kazanmanın kolay bir yolu değildir.

Onaylama: Bir işlemin ağ tarafından doğrulanmış olduğu ve ters döndürülme olasılığının çok düşük olduğu anlamına gelmektedir. Bir onaylama yüksek oranda güvenlidir. Yine de daha büyük miktarlar için daha fazla onaylama için işlemi bekleyebilir. Ayrıca altı çoğunluk tarafından kabul görülen bir sayıdır. Her yeni onaylama ters tepme riskini kat kat düşürmektedir.

P2P: Eşler arası, her şahsın diğerleriyle doğrudan iletişim kurmasına izin vererek organize toplum olarak çalışan sistemleri ifade etmektedir. Bitcoin’de ağ öyle inşa edilmiştir ki her kullanıcı diğer kullanıcıların işlemlerini yayınlamaktadır. En önemlisi ise, herhangi bir bankaya üçüncü şahıs gerek duyulmaz.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.