Bitcoin CEO’su tutuklandı

Dünya’nın ilk ve şuan en yüksek kur’una sahip Dijital para birimi olan Bitcoin’in Genel Müdürü ve bir yöneticisi kara para aklama ve izinsiz para transferi iddiasıyla tutuklandı.

Dijital para Bitcoin’in Genel Müdürü ve Bir yöneticisi uyuştucu ticaretinde bulunan yasa dışı bir internet sitesi ( kapatılan silkRoad ) üzerinden kara para aklama ve izinsiz para transferi iddiasıyla tutuklandı. Dijital para Bitcoin’in kurucusu olan Bitinvest’in Genel Müdürü Charlie Shrem (24) ve Florida sorumlusu olduğu iddia edilen Robert Faiella, 2013 Eylül ayında CIA tarafından kapatılan Silk Road (Ipek Yolu) internet sitesi aracılığıyla 1 milyon dolar değerinde Bitcoin’i yasa dışı yollardan satmaya teşebbüs iddaasıyla ABD savcılığının izniyle tutuklandı.

Kara para aklama ve izinsiz para transferi iddialarıyla suçlanan yöneticilerden Shrem, 26 Ocak 2014 pazar günü New York Kennedy Havaalanı’nda, Faiala ise 27 Ocak 2014 Pazartesi günü Florida’daki evinde tutuklandı. Shrem’ın aynı zamanda Bitcoin kullanımını destekleyen “Bitcoin Vakfının” da Başkan Yardımcısı olduğu öğrenildi.

Bitcoin CEO’su tutuklandı

Savcılık, iki yöneticiyi Silk Road sitesinin yasa dışı uyuşturucu ticaretinde kullanıldığını bilmelerine rağmen el altından siteye Bitcoin satarak uyuşturucu trafiğine de destek vermekle suçluyor.

Bitcoin 2008 yılında Satoshi Nakamoto adlı bir bilgisayar programcısı tarafından dijital para birimi olarak geliştirildi. Herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmayan Bitcoin internet üzerinden alışveriş yapan bazı firmaların da desteğiyle genişleyen bir kullanım alanına kavuştu. Tutuklama haberinin açıklanmasının ardından Bitcoin’in değeri yüzde 5 düştü.

Kapatılan Silk Road internet sitesi, kullanıcıların kimliklerini gizli tutarak uyuşturucu temin etmekle tanınıyor.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.