Arama Sonuçlarından Yazar Profili Kaldırıldı

Google, arama motoru arama sonuçlarından yazar profil fotoğraflarının kaldıracağını duyurduğu gibi yazar fotoğrafları arama sonuçlarından kaldırıldı.

John Mueller, Google+ üzerinden yazar profillerinin düzenlenmesi ve fotoğrafların arama sonuçlarında görüntülenmesi işleminin kaldırılacağını duyurdu. Mueller yaptığı açıklamada: “Özellikle mobil bir deneyim ile yapılan arama sonuçlarında, daha tutarlı tasarımın hedeflenmesi ve arama sonuçlarından görsellerin temizlenerek kullanıcıya daha doğru deneyim sunulacağını düşünüyoruz.” dedi.

Dünya’da bir çok haber ve blog siteleri tarafından kullanılan Google Authorship, arama sonuçlarında güven ve gerçek yazar bilgisinin doğruluğunun gösterilmesi amacıyla kullanılmaya başlanmıştı. Yazarların, Google+ hesabı ile site/blogunda kurduğu bağlantı ile kayıt yapılarak, yazıların arama motorunda daha üst sıralarda listelenerek kullanıcılarda güven duygusu oluşturması amacıyla kullanılmaktaydı.

Kullanıcıya daha fazla güven sağlayan ve tıklanma hacmi kazandıran bu uygulamanın kaldırılması ile hem kullanıcı hem yayıncılar için zorlu bir süreç başlayacak gibi görünüyor.

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.