Alan Adı Tescil Süreç Değişikliği

1 Ocak 2014 tarihi itibari ile ICANN tarafından alan adları tescil işlemleri konusunda bir düzenleme yapılarak Alan Adı Tescil Süreç Değişikliği yapılmıştır.

ICANN tarafından yapılan Alan Adı Tescil Süreç Değişikliği düzenlemesine göre alan adı tescil edilmesi sırasında belirttiğiniz kontak bilgilerinden yönetici olarak belirttiğiniz e-mail adresine bir tescil onayı gönderilecektir.

Gönderilen mailin 14 gün içerisinde onaylanmaması/cevaplanmaması durumunda alan adınız durdurulacaktır.

Yeni Tescil işlemlerinde İşleyiş şu şekilde olacaktır:

  • Alan adı tescili sırasında belirttiğiniz kontak bilgisine onay maili gönderilecektir.
  • Eğer özel bir kontak maili belirtmediyseniz, varsayılan kontak bilgilerine gelen e-mailler bizim tarafımızdan onaylanacaktır.
  • Eğer onaylamayı tamamlamazsanız 7. Ve 14. Günlerde hatırlatma mailleri size iletilecektir.
  • 15. gün itibari ile onaylanmayan alan adları DURDURULACAKTIR. E-mail onayınız tamamlanmadığı sürece alan adı ASKIDA kalacaktır.

Tescil Edilmiş Alan Adlarındaki İşleyiş ise; kontak bilgisi güncelleme ve transfer başvurularında tescil sürecindeki mail onay mekanizması aynen uygulanıyor olacaktır.

Şahsi fikrim sürecin bugüne kadar işleyişinin değiştirmesi nedeni ile ilk süreçlerin zor olacağı, fakat güvenlik sebebi ile gerçekleştirildiğinden dolayı uzun vadede alan adı tescil adımlarındaki hataların ve kötüye kullanımların ortadan kalkması açısından doğru görünmektedir.

1 Ocak 2014 – Alan Adı Tescil Süreç Değişikliği işlemlerine ek olarak alan adlarına yılda 2 defa kontak e-mail adreslerinin doğruluğunu test etmek amaçlı e-mail gönderilecektir. Gönderilen e-maildeki onay süreci tamamlanmaması durumunda tekrardan DURDURMA işlemi gerçekleştirilecektir.

Konu ile ilgili ICANN açıklaması(İngilizce): Tıklayın

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.